Mumbai Catholic Charismatic Renewal (CCR) | Prayer Groups

Prayer Groups

North A

Zonal Coordinator:

Ralph Fernandes, Glynis Viegas, Richard Dsouza

Youth Zonal Coordinator:

Sharon Lakkavati, Supriya Abhang

.
EC In-Charge:

Aaron Colaco

.
Parish / Prayer Group Area Leader Day Time
OUR LADY OF REMEDY Poinsar Kandivali West CELIDONIO CASTANHA Thursday 07:40 PM
THE CORNERSTONE P.G. Malwani T.V. JOSEPH WEDNESDAY 07:50 PM
LIVING WATERS - ORLEM Malad West Terrance Pais Thursday 07:40 PM
ST JUDE (HINDI-ENG) Malad East CAROL GOMES Monday 07:40 PM
DIVINE LIGHT PG (O L OF ASSUMPTION) Kandivli West Praveen Pereira Thursday 07:30 PM
LIVING STONES PRAYER GROUP Kandivali East FRANCESCA SAXENA WEDNESDAY 07:00 PM
EUCHARISTIC PRAYER GROUP Goregaon West MARK LAKKAYATRI MONDAY 08:00 PM
ST. JOSEPH Goregaon East CLARA YOHANAN MONDAY 07:30 PM

North B

Zonal Coordinator:

Brazil Colaco, Rohan Dlima

Youth Zonal Coordinator:

Reuel Cardozo

.
EC In-Charge:

Mr.Patrick Corda

.
Parish / Prayer Group Area Leader Day Time
LILY OF THE VALLEY Mira Road Benny Dsouza THURSDAY 07:30 PM
St. LOUIS Dhaisar West Thelma Castell Monday 07:10 PM
DON BOSCO- VAZIRA Borivali West FIMBER D'SOUZA TUESDAY 07:30 PM
IMMACULATE CONCEPTION Borivali West Ronita Pereira Tuesday 07:30 PM
OUR LADY OF NAZARETH Bhyander West Rubina Carvalho Thursday 07:30 PM

Andheri East

Zonal Coordinator:

Joseph Barboza

Youth Zonal Coordinator:

Rachel Leeann Vaz, Delecia Dsouza, Michelle Barboza

.
EC In-Charge:

Philip Barboza

.
Parish / Prayer Group Area Leader Day Time
ST VINCENT PALOTI Vijaynagar Mrs. Laura Dsilva Monday 07:30 PM
ST ANTHONY Saki Naka Saki Naka CLOUDINA MONTEIRO THURSDAY 07:30 PM
WORD & SPIRIT SAHAR Sahar Mrs.Valentina Rodrigues Tuesday 07:10 PM
JOHANNIAN Marol URUSALA D'SOUZA MONDAY 07:30 PM
JESUS THE REAL VINE Mahakali DERICK FERNANDES WEDNESDAY 06:00 PM
Holy Family Chakala Michelle Mendonca Thursday 07:30 PM

Andheri West

Zonal Coordinator:

BIJOY D'SILVA

Youth Zonal Coordinator:

Tonia Gonsalves

.
EC In-Charge:

Mervyn Luis

.
Parish / Prayer Group Area Leader Day Time
ST FRANCIS XAVIER ,VILEPARLE Vile Parle LEOPOLDIN LOBO THURSDAY 07:30 PM
FISHERS OF MEN Versova Mr. Lavine DaCosta Thursday 07:30 PM
LUMEN CHRISTI Juhu GERTRUDE GOMES Tuesday 07:30 PM
GOOD SHEPHERD Four Bunglows BIJOY D'SILVA Thursday 07:40 PM
ST BLAISE Amboli LEENA FERNANDES Tuesday 07:40 PM

Chembur

Zonal Coordinator:

Dora Lobo

Youth Zonal Coordinator:

- NA -

.
EC In-Charge:

Mr. Mario Fernandes

.
Parish / Prayer Group Area Leader Day Time
ECCLESIA Peston Sagar ELAINE ASSUMPTION Tuesday 07:30 PM
ST ANTHONY'S Mankhurd Mankhurd GREGORY NORONHA TUESDAY 07:30 PM
PRAISE OF GOD'S GLORY Chembur DANNY D'SOUZA Monday 07:30 PM

Kalina- Kurla

Zonal Coordinator:

Xavier Pereira, Dr. Angelica Dsouza

Youth Zonal Coordinator:

Trinita Pinto, Tresha Miranda

.
EC In-Charge:

Fr Michael Dcunha

.
Parish / Prayer Group Area Leader Day Time
St. Anthony's Prayer Group Vakola MEENA FERNANDES Monday 07:30 PM
HOLY CROSS Kurla Dominic Lobo Tuesday 07:30 PM
Rose of sharon kalina Mrs.Barbara Mendes Thursday 07:30 PM
DIVINE GRACE Bandra Bandra E HAZEL DMELLO Wednesday 07:00 PM

Navi Mumbai

Zonal Coordinator:

Adeline D'Sa, Pressy Menezes

Youth Zonal Coordinator:

Tamara Moraes, Rueben Michael

.
EC In-Charge:

George Chettiar

.
Parish / Prayer Group Area Leader Day Time
SACRED HEART VASHI IVAN PINTO Thursday 07:30 PM
ENLIGHTENED FELLOWSHIP Sanpada SUPRIYA ROSHAN Wednesday 07:30 PM
OUR LADY OF VISITATION Nerul DAVID FERNANDES Monday 07:30 PM
ST FRANCIS DESALES Koparkarine CYRIL DSOUZA WEDNESDAY 07:30 PM
DIVINE MERCY Kharghar AUGUSTINE PARACKAL Thursday 06:30 PM
HOLY SPIRIT Kalamboli Mrs. Jean Gonsalves Friday 07:30 PM
TESTIFY Gansoli To Be Appointed Friday 07:30 PM
LIGHT OF THE WORLD Belapur STEPHEN CARVALHO Tuesday 07:30 PM
ST THERESAS LIVING WATER Airoli Merwyn Dsouza Wednesday 07:00 PM

Thane - Ambarnath

Zonal Coordinator:

Reena John

Youth Zonal Coordinator:

Christopher Francis, Schneider Mani, Fabiola Pereira

.
EC In-Charge:

Mrs Fiyona Pereira

.
Parish / Prayer Group Area Leader Day Time
ST LAWRANCE Wagle ROSIE MASCARENHAS Tuesday 07:00 PM
ST JOHN THE BAPTIST THANE THANE Mrs Fiyona Pereira TUESDAY 07:30 PM
OUR LADY OF MERCY Pokhran CYNTHIA SALDANHA Thursday 07:30 PM
O.L.OF FATIMA MAJIWADA THANE AUGUSTINE MENDEZ WED 07:30 PM
ST ANTHONYS Kalwa SMEETHA DMELLO Friday 07:30 PM
Our Lady Of Fatima Ambarnath ANNETTE FERNANDES Monday 06:30 PM

Kanjur- Mulund

Zonal Coordinator:

Jaya Solomon

Youth Zonal Coordinator:

Larissa Fernandes

.
EC In-Charge:

Ms. Margaret D'souza

.
Parish / Prayer Group Area Leader Day Time
ST JOSEPHS Vikhroli Mr. Carlos D'Souza Friday 07:30 PM
HOLY TRINITY Powai Valance Quadros Thursday 07:00 PM
ST PIUS THE X Mulund Smita Dsilva Wednesday 07:30 PM
OUR LADY OF LOURDES Kanjur Marg JEFFREY DSOUZA Monday 07:30 PM
ST XAVIERS Bhandup Sharon Britto Friday 07:00 PM

Central

Zonal Coordinator:

Belinda Mascarhenas, John Bosco Fernandes

Youth Zonal Coordinator:

Nikita D'sa

.
EC In-Charge:

Jude Murzello

.
Parish / Prayer Group Area Leader Day Time
SACRED HEART Worli To Be Appointed Thursday 07:30 PM
GOOD SHEPHERD Wadala West SUZANNE FERNANDES Tuesday 07:30 PM
ST DOMINIC SAVIO Wadala East To Be Appointed Thursday 07:30 PM
ST PAULS Parel MARUSHKA PINTO Wednesday 07:40 PM
MOTHER OF PERPETUAL SUCCOR Mahim JANET D'SOUZA Tuesday 07:30 PM
OUR LADY OF VICTORIES Mahim SYLVIA RODRIGUES Friday 07:40 PM
HOLY CROSS Lower Parel ANTONETTA D'SOUZA Thursday 07:00 PM
HELMET OF SALVATION DADAR Mrs. Olinda Mendonca Tuesday 07:30 PM

South

Zonal Coordinator:

Sally Felizardo, Joslyn Braganza

Youth Zonal Coordinator:

Vinit Dsouza

.
EC In-Charge:

Mr.Jerome D'Souza

.
Parish / Prayer Group Area Leader Day Time
ST JOSEPHS Umerkadi SUZANNE D'SILVA Tuesday 07:30 PM
OUR LADY OF DOLOURS Sonapur NAINA CAWATHE Monday 07:30 PM
ST IGNATIUS JACOB CIRCLE MONICA ROSARIO WED 08:40 PM
ST THERESA Girgaon Sally Felizardo Monday 07:30 PM
OUR LADY OF ROSARY Dockyard PHILOMENA NAZARETH Monday 07:30 PM
JEEVAN JAL Dhobitalao Mr.Trevour Lewis Wednesday 07:00 PM
MARY IMMACULATE Dabul ROSE MARY Tuesday 07:30 PM
THE LITTLE FLOWER CUMBALLA HILL STEPHEN MARK THURSDAY 07:30 PM
HOLY NAME Colaba MARIA BRAGANZA Tuesday 07:00 PM
OUR LADY OF GLORY Byculla JANET PINTO Thursday 07:30 PM

Santa - Bandra

Zonal Coordinator:

Peter Dsouza, Riaz Shaikh

Youth Zonal Coordinator:

Alex Fernandes

.
EC In-Charge:

Arun Dsilva

.
Parish / Prayer Group Area Leader Day Time
SACRED HEART Santacruz west Celine D'Silva Tuesday 07:30 PM
ST VINCENT DE PAUL Khar West JULETA BHUTELO Monday 07:30 PM
MT.CARMELS Bandra West Wilson Gonsalves Tuesday 07:30 PM
KEYS OF THE KINGDOM Bandra West DETTA FERNANDES Monday 07:30 PM
ST ANDREWS Bandra West SHANTHI SHAIKH Thursday 07:30 PM
ST ANNE'S Bandra West MARIAN KALE Monday 07:30 PM
ST.THERESA'S (Spirit Of Love) Bandra West ERIC ARICKSWAMY Tuesday 07:30 PM
ST. FRANCIS OF ASSISI Bandra West MUKESH MACWAN Monday 07:30 PM